Kdybychom mÄ›li vyjmenovat jedno zaÅ™ÃzenÃ, které použÃváme každý den tak Äasto, že si to už ani neuvÄ›domujeme, pak by to byl vypÃnaÄ. Najdeme jej v nÄ›jaké podobÄ› bez pÅ™ehánÄ›nà v každé mÃstnosti. Bez nÄ›j by náš život, jak jej známe dnes, prakticky nebyl možný. ProÄ ale? Co je na nÄ›m tak zvláštnÃho?
Abychom mohli na tuto otázku odpovÄ›dÄ›t, musÃme si nejprve Å™Ãci, na jakém principu vlastnÄ› funguje a k Äemu pÅ™esnÄ› sloužÃ. Dobré je si také Å™Ãci, kde vÅ¡ude se s nÃm můžeme vlastnÄ› setkat.
Co je to tedy vypÃnaÄ? ZjednoduÅ¡enÄ› Å™eÄeno se jedná o zaÅ™ÃzenÃ, které nám umožňuje uvádÄ›t do chodu nebo naopak zastavovat nejrůznÄ›jÅ¡Ã pÅ™Ãstroje. TÃm asi nejpoužÃvanÄ›jÅ¡Ãm, který se vybavà nejspÃÅ¡ každému z nás pÅ™i vyslovenà tohoto slova, je ten od stropnÃho osvÄ›tlenÃ. ZvláštÄ› v zimÄ› jej použÃváme nÄ›kolikrát dennÄ›, Äasto aniž si to uvÄ›domujeme.
Jak ale funguje? Nejprve je tÅ™eba rozliÅ¡it dva typy, mechanický a elektrický. Ten elektrický najdeme v již zmÃnÄ›ném stropnÃm osvÄ›tlenÃ, ale také prakticky ve vÅ¡ech pÅ™ÃstrojÃch, od poÄÃtaÄe pÅ™es mikrovlnnou troubu po televizi Äi praÄku. Principem zde je spojenà Äi rozpojenà kontaktů, což umožňuje tok elektÅ™iny do urÄitých Äástà pÅ™Ãstroje, nebo jej naopak blokuje.
Pokud jde o ty mechanické, tak ty najdeme napÅ™Ãklad ve vodovodnà baterii Äi v kohoutcÃch u plynového sporáku nebo trouby. Fungujà podobnÄ› jako výpust. Je k nim pÅ™idÄ›laná pÅ™epážka, která nedovolà vodÄ› Äi plynu proudit. PÅ™i otoÄenà se zvedne a ÄÃm vÃce je otevÅ™ená, tÃm vÃce tekutiny Äi plynu může proudit.
K Äemu tedy sloužÃ? Jeho primárnÃm úkolem je umožnit nám vypnout Äi uvést do chodu urÄitá zaÅ™ÃzenÃ. Bez nÄ›j by musela běžet neustále, což by nejen znaÄnÄ› zvýšilo náklady na elektÅ™inu, ale u nÄ›kterých vÄ›cÃ, jako je napÅ™Ãklad stropnà osvÄ›tlenà Äi praÄka, by to bylo prakticky nemožné. Koneckonců, jen málokdo z nás je schopen spát pÅ™i rozsvÃceném svÄ›tle.
Jak je vidÄ›t, vypÃnaÄ nám prokazuje mnoho služeb. I proto by si zasloužil vÄ›tÅ¡Ã pozornost, než se mu nynà dostává.