Bydlíte v Praze či blízkém okolí a uvažujete nad tím, že byste se odstěhovali do vzdálenější oblasti, například někam k řece, kde je větší klid a méně stresových vlivů? Tento krok vám můžeme vřele doporučit a zároveň s tím i vytvoření příležitosti pro úsporu nákladů na vytápění. Jistou možností, jak to udělat, je pořízení chaty, kterou lze vytápět krbovými kamny či krbem s teplovodním výměníkem a topením v podlaze.
Stavíme zahradní dřevník
K uskladnění palivového dřeva bude zapotřebí zajistit dostatečně velký prostor, krytý stříškou, chránící materiál před povětrnostními vlivy, zejména před dešťovými a sněhovými srážkami. Někdy je vhodné dřevník doplnit uzamykatelnými dveřmi kvůli případným nezvaným hostům, záleží pochopitelně na lokalitě, sousedských vztazích a také pravděpodobnosti výskytu tohoto negativního jevu.
Stavbu dřevníku zahájíme vyměřením plochy pro základovou desku a výkopovými pracemi v Praze. Ačkoli vyměření základů a jejich vykolíkování zvládnete sami, výkopové práce raději svěřte odborníkům. Ti se totiž v terénu mnohdy potýkají s některými nepříjemnostmi:
Kořeny stromů – kořeny by neměly být porušeny a mělo by se s nimi zacházet opatrně. Týká se to hlavně vzácných dřevin, kvůli nimž je také možné posunout realizaci dřevníku o několik metrů dál.
Balvany v podloží – narazit v zemi na malý kámen, to nic není, ale ukrývá-li se pod povrchem obří balvan, to už může způsobit potíže i profesionálním kopáčům.
Sesuvy půdy – ne každá zemina je dostatečně stabilní. Pokud tu dochází k sesouvání půdy, bude zapotřebí vybudovat ochrannou bariéru – pažení, a s tím by si měli poradit profesionálové.
Inženýrské sítě a elektrické kabely – jestliže pod zemí vedou kabely elektrických rozvodů a dalších inženýrských sítí, například plynové potrubí, a vy nemáte k dispozici žádné plány, důvěřujte raději profesionálům, kteří si v těchto situacích umí poradit.